UV lamp UVL-SLR2581 (SLR 2581)
The bactericidal UV lamp UVL-SLR2581 (SLR 2581)
The bactericidal UV lamp  UVL-SLR2581 produced by our company is designed for lamp replacement SLR 2581 in water disinfection systems.
  • quartz sleeves for the lamp UVL-SLR2581.
  • power supply units for UV lamps UVL-SLR2581.
  • installations and components.
We will manufacture equipment according to your specifications.
More about the UVL-LivePower+ technology
Possible markings:Wedeco SLR 2581, Wedeco SLR2581, Wedeco SLR-2581, SLR 2581, SLR2581, SLR-2581.
Price
On request
Availability in stock
Check with manager
Specifications
Lamp type Оzone-free quartz amalgam low-pressure UV lamp
Wavelength range 254 Nm
Wattage 135 w
Operating current 2.25 A
Output UVC Watts 54 w
Total length 881 mm
Arc length 810 mm
Lamp Quartz Diameter 25 mm
Base diameter 20 mm