UV lamps UVL-SLR25113 (SLR 25113)
The bactericidal UV lamp  UVL-SLR25113 produced by our company is designed for lamp replacement SLR 25113 in water disinfection systems.
  • quartz sleeves for the lamp UVL-SLR25113.
  • power supply units for UV lamps UVL-SLR25113.
  • installations and components.
We will manufacture equipment according to your specifications.
More about the UVL-LivePower+ technology
Price
On request
Availability in stock
Check with manager
Specifications
Lamp type Amalgam ozone-free quartz low-pressure UV lamp
Wattage 185 w
Operating current 2.3 A
Output UVC Watts 74 w
Total length 1200 mm
Arc length 1130 mm
Lamp Quartz Diameter 25 mm
Base diameter 20 mm