Bactericidal UV lamp UVL-52885-DS15Z(Aquafine 52885-DS15Z)
You can also buy:
  • quartz cases.
  • power supplies.
  • installations and components.
We will manufacture equipment according to your specifications.
More about the UVL-LivePower+ technology
Possible markings: Aquafine 52885-DS15Z.
Price
On request
Availability in stock
Check with manager
Specifications
Lamp type Ozone-free mercury low-pressure UV lamp
Wavelength range 254 Nm
Wattage 80 w
Operating current 0.85 A
Output UVC Watts 30 w
Total length 450 mm
Arc length 350 mm
Lamp Quartz Diameter 15 mm
Base diameter 20 mm